Sosyal Medya

476Kişi Şuanda Sohbet Ediyor

Hemen Sohbete Başlayın

Sohbeti Hoş İnsanların Genel Özellikleri

1- Özgüven 

 Özgüven insanın kendine olan güveni olarak tanımlanır.  Kişinin varoluşunu tamamlaması için gerekli bir basamaktır. Gereksiz özgüven kişiyi sıkar.  Ve onu uzaklaştırır.  Dozunda özgüven ise insanı ön  plana çıkarır. Özgüven kazanmak için farklı insanlarla konuşulmalı onlarla muhabbet edilmelidir. Ayna karşısında denemeler yapılmalıdır.  

2- Genel kültür 

 Genel kültür insanı  özellik bakımından donatan bir kazanımdır. Çok fazla bilgi muhabbeti boğar ve konuyu dağıtır. Gerekli yerde ve zamanda ortaya çıkarılan bilgi kömürlerin arasındaki elmasa benzer, değerli ve özeldir. Kişiyi  yüceltir, saygın biri haline getirir. 

3 - Ses tonu  

  Ses tonu iyi ayarlanmalıdır. Ne çok yüksek ne de çok alçak konuşulmalıdır. Karşıdaki insanın duyabileceği bir ses tonu ayarlanmalı gerekli yerde ses yükseltilip alçaltılarak dikkat üzerinde  toplanmalıdır. Ses tonunu kontrol etmek için sesli kitap okuma etkinlikleri yapılabilir. Veya  tiyatroya başlanmalıdır.

4 -Konu 

  Konular ortamın durumuna göre seçilmelidir. Konudan konuya hızlı geçilmemeli  ya da ayni konu üzerinde fazla konuşulmamalıdır. Güncel sohbet konuları açılmalı insanı sıkan ya da geren konulara pek girilmemelidir.  Konu aktif tutulmalıdır. Sapmalar yaşanmamalıdır. 

5 - Giyim 

  Giyim kuşam, gerek bir ortamda girerken gerek te bir insanla tanışırken  önemli bir faktördür. Kişisel bakımına ve giyimine önem göstermeyen kişiler dikkat çekmezler. Ve ortamda fark edilmezler. Fazla renkli ve alakasız kıyafetler dikkati kişinin üzerinden alır.  Fakat aynı tonda ve uyumlu renkler göze batmaz ve insanı hoş gösterir. Modaya uygun ve kişinin kendine özgü tarzı her zaman takdir edilir.

6- Kitap okumak 

  Kitap okumanın dil gelişimine ve sosyal yaşantıya katkısı tartışılmaz bir gerçektir. Kitap okuyan her insan girdiği ortamda kendini belli eder ve konuşmayı etkili bir şekilde sürdürür.  Bu madde genel kültüre de katkı sağlamaktadır. Farklı konu ve kültürden kitaplar gelişimi etkiler, ufuk genişletir.

7 - Sosyalleşme

  Girilen  her ortamda insanlarla iletişime geçilmelidir.  Genel konulardan bahsedilmeli onlara sorular sorulmalı  ve onların soru sormasına olanak verilmelidir.
İnsanlar bir yere davet edilmeli ve davet edilen yerlere gidilmelidir. Muhabbeti aktif tutmalı sessiz bir ortam oluşturulmamalıdır.

8 - Dinlemek

  İyi bir konuşmacı  olmak dinlemekten geçer. Karşıdaki kişi dinlenmeli ve  izlenmelidir. Jest ve mimiklerine önem göstermeli ve geri dönüt verilmelidir. Dinlemek düşünmeye fayda sağlar, fikirlerinizi sağlam ifade etmenize imkân verir. 

9 - Samimiyet

   Samimiye her muhabbetin olmazsa olmazları arasındadır.  İnsanlar samimiyetten ve sıcakkanlılıktan hoşlanırlar. Gülümseme insanı bir adım öne çıkarır ve güzel gösterir. İnsanlar samimiyetsiz konuşmalardan sıkılır ve kendilerini bu tür insanlardan uzak tutarlar.
 
10 -Kendi tarzınızı oluşturun 

    Tüm bu maddelerden kendinize en yakın olanı  seçip kendinize özgün bir şekilde kullanın. Gücün kendi içiniz de olduğunu unutmayın ve özünüzü kaybetmeyin.

Yazar : uzmanpanel
05 Ağu Çar 03:43
1012 Görüntüleme


Gönder

Popüler Yorumlar