Sosyal Medya

63Kişi Şuanda Sohbet Ediyor

Hemen Sohbete Başlayın

Sohbet Sırasında Gözlerin İçine Bakabilmek

            Her gün tanıdığımız veya tanımadığımız birçok insanla yüz yüze bir diyalog veya sohbet gerçekleştirmek durumunda kalabiliyoruz. Peki, kaç kişi gerçekten sohbet esnasında partnerinin gözlerinin içine bakabiliyor?
 
            İyi bir göz teması kurmak gerçekten zor bir iştir. Çünkü sohbet sırasında fazla göz teması kurarsanız, partneriniz sizin kendisi hakkında iyi şeyler düşünmediğinizi anlayabilir veya kendisini bir tedirginlik hali içerisinde bulabilir. Aynı şekilde bu sefer az göz teması kurduğunuzda ise, partneriniz, sizin onun söylediklerini umursamıyor veya başka şeyler düşünüyor olabileceğinizi hissedip yanılgıya düşebilir. Bu kimse için iyi değil. Neyse ki, birisiyle sohbet ederken en doğru şekilde göz teması kurabilmenin püf noktaları mevcut.
 
            Göz temaslarınız, partnerinizle aynı anda etkileşime geçmelidir. Yani, sohbet esnasında biri siz ile göz teması kuruyor ise, siz de onunla aynı oranda göz teması kurmalısınız. Eğer uzaklara bakıyor ise, siz de aynı şekilde uzaklara bakabilirsiniz. Kolay değil mi? Amacınız, partneriniz ile kendinizi rahat hissettirmek ve sohbetin kalitesine göre nabız tutmak olmalıdır. Ne aşırı göz teması kurmalısınız, ne de çok az. Partnerinizin sizinle kurduğu göz teması kadar göz teması yaptığınız zaman, kendini iyi hissedecektir, siz de öyle. Zira diğer türlü bilinçaltınızı iyi bir göz teması kurmaya odaklayıp sohbetten ne bir keyif ne de bir sonuç alırsınız.
 
İyi Bir Göz Temasına Hâkim Olmak

            Partnerinizi tabii ki de birebir kopyalamak veya taklit etmek istemezsiniz, anında farkederler. Göz temaslarının karşılıklı bir şekilde eşleşmesi doğru fakat bu eşleşmeyi sağlamak için bir kaç saniye beklemelisiniz. Onlara bakmadan önce yaklaşık bir saniye kadar bekleyin ve sizinle göz teması kurduğunu fark ettiğinizde sıra sıra karşılık verin.

            Bu rakamlar elbette sadece birer kuraldan ibarettir ve kişiden kişiye değişir. Siz, göz teması için hangi anın sizin için uygun olduğunu, bunu sohbet esnasında farklı kişiler ile deneyimleyerek öğrenebilirsiniz. Önemli olan, partneriniz ile ayna görüntüsü gibi taklitsel yaklaşımlarda bulunmaktan kaçınmaktır.

            Ayrıca, duygusal konuşmalarda durumun tamamen değişebileceğini unutmayın. Biri ile göz temasında bulunmaksızın duygusal problemleri konuşmak veya tartışmak daha kolaydır. Bu yüzden çoğu insan bu tür durumlarda göz teması kurmak yerine uzaklara bakmayı tercih ediyor ve o kişiden jest ve mimikleriyle uzaklaşıyor. Eğer böyle bir durumla karşı karşıya gelirseniz, konuyu veya problemi önemsediğinizi vücut diliyle partnerinize göstermek için doğrudan gözlerinin kısmına bakmalısınız. Bakışlarınız ondan ayrılır ise, bu, partnerinizi  tartışılan konu duygusal bir konu olduğu için sıradan bir sohbetten daha çok incitir.
 
Göz Teması Ritmi

            Partneriniz ile göz temasını eşleştirmeye çalıştığınız müddetçe göz temasının doğal olduğunu zihniniz algılayacak ve bundan sonraki sohbetlerinizde otomatik olarak doğru göz temasını uygulayabileceksiniz.

            Bu süreci hızlandırmak için, film izlediğiniz bir zaman karakterlerin birbirleriyle olan göz temasına dikkat etmek bir hayli yardımcı olacaktır. Farklı kişilerle farklı konularda sohbet etmek ve karşılıklı göz temaslarını ritimsel olarak uygulamak süreci oldukça hızlandıracaktır.

Yazar : uzmanpanel
05 Ağu Çar 03:36
345 Görüntüleme

Etiketler:


Gönder

Popüler Yorumlar