Sosyal Medya

318Kişi Şuanda Sohbet Ediyor

Hemen Sohbete Başlayın

Sohbet İçin İdeal Zaman

Sohbet Nedir?

            Günlük olayları konu alan, anlatıcının kendi duygu ve düşüncelerini dile getirerek karşı tarafa beden dili ve mimik işaretleri ile aktarılmasına sohbet denir. Sohbet için başlıca bir konu olmasına gerek yoktur. Kişi kendi başından geçen olayları, fikir ve düşüncelerini, sıkıntılarını, hayallerinden veya gelecek için yaptığı planlar bunların bazılarına örnektir. Sohbet edilirken uyulması gereken bazı kurallar vardır. Bu kurallar sohbetin daha etkili kılmasına olanak sağlar.

Etkili Sohbet Etmenin Yolları

*Karşı taraf ile aranızda belirli bir mesafe olması.
*Konuşan kişinin sözünün kesilmemesi.
*Konuşmacı ile göz teması kurulması.
*Konuşurken beden dilin ve mimiklerin kullanılması.
*Mümkünse karşı tarafın hakkında çok özel şeylere girilmemesi.
*Karşı tarafın söylediği kelimelere veya cümlelere dikkat edilip kuracağınız cümlenin ona göre olması.
*Konuşmacının sözü kesilip "Geçen de bana ne olmuştu biliyor musun?" gibi cümleler kurup başınızdan geçen olayları anlatmamak.

            Sohbet ederken bulunduğumuz ortamın uygun olması çok önemlidir. Fazla gürültülü, gereksiz fazla veya az ışıklandırma, kişi sayısı vb. birçok faktör yer alır. Eğer sohbet edeceğimiz kişi kendi ile ilgili sorunlarını, sıkıntılarını anlatıp sizden yardım veya fikir almak istiyor ise ortamda ki kişi sayısına dikkat edilmelidir. Kimse özellerini paylaşırken kalabalık bir ortam da bulunmayı istemez. Bulunduğunuz öneriler ise laf olsun diye değil karşı tarafın gerçekten yapıp uygulayabileceği şeyler olması gerekmektedir.

Sohbet Siteleri

            İnsanlar bazen sohbet etmek amacıyla ve yeni insanlar ile tanışmak için sohbet sitelerine başvurur. Orada tanışacağı yeni insanlar kişinin hayatın da olumlu, olumsuz etkileri olacaktır. Kişi tanışmak istediği kişiyi özenle seçip bazı kriterlerden geçirmelidir. Aksi takdirde kişinin hayatında olumsuz şeyler olabilir. Örnek vermek gerekirse kişinin günlük yaşantısını bozabilir, kötü alışkanlıklara sürükleyebilir. Kişiler karşıdaki kişi ile sanal ortamdan sohbet ettikleri için kendilerini bir nebze de olsa güvende hissedebilirler. İnsanların yaptıkları en büyük hatalardan biri ise kendilerini güvende hissedip özel yaşamları hakkında fazla detay verebilirler. Bu yanlış bir şeydir. Karşıdaki kişi her ne kadar uzağınızda olsa da aklınıza gelmeyecek veya hiç tahmin bile edemeyeceğiniz şeyleri yapabilir. Özellerinizi paylaşabilir, hakkınız da sosyal medya da hesap açabilir, adınızı kullanarak yakınlarınız ile iletişime geçebilir. 

Yazar : uzmanpanel
05 Ağu Çar 03:38
516 Görüntüleme

Etiketler: sohbet , chat ,


Gönder

Popüler Yorumlar