Sosyal Medya

291Kişi Şuanda Sohbet Ediyor

Hemen Sohbete Başlayın

Sohbet Ederken Yapılan Tavırların Önemi

             Muhabbet etmek insanın en temel ihtiyaçlarından biridir. İnsanın diğer canlılardan daha akıllı olması en büyük farklılıklarından biridir. Bu farklılık sayesinde yeryüzünde çeşitli konuşma dilleri ortaya çıkmıştır. Bu sebepten ötürü her milletin kendine özgü konuşma dili vardır. Konuşmanın en büyük avantajı daha hızlı ve kolay bir şekilde iletişim kurmaktır. Kurulan her iletişim de anlaşılır olmak daha geniş kitlelere hâkim olmanın gerekliliklerindendir. Tabi her insanın anlaşılır olması beklenemez. Örneğin bir sempozyuma katılıyorsunuz konuşmacı ne kadar akıcı ve anlaşılır konuşursa siz de o kadar kolay anlayıp odaklanabilirsiniz. Edilen hitabın uzun ve gereksiz olması hem dinleyiciyi sıkar hem de anlamakta güçlük çekilir. 

Sadece Konuşmak mı?

            Tabi ki de sadece konuşmak yetmez el hareketleri ve mimiklerde önemlidir. Karşındaki insanı hâkimiyetin altına almaya bile yardımcı olabilir. Hoş bir muhabbet hem dinleyiciyi sıkmaz hem de konu gereksiz yere uzamaz. Yanlış anlaşılmalara meyil vermeden ve karşında ki insanın da senin düşüncelerinden farklı düşünce sahip olabileceğini düşünerek gayet temkinli, sade ve anlaşılır olunmalıdır. Çünkü aksettirilecek her yanlış konuşmanın sonuçları sizin düşündüğünüzden farklı olabileceğini de düşünmek gerekir. Aynı doğrultu da jest ve mimiklerinizin de doğru ve anlaşılır olmasına dikkat edilmesinde fayda vardır. Takınılan tavır ve ses tonunun bile hesap etmeniz gerektirdiğini düşünmek muhabbetin daha keyifli bir hale getirilmesi konusunda önemli etkenlerden biridir.

Fikir Bütünlüğü

            Her insan aynı fikir ve düşünceye sahip olamayabilir. Fikir ayrılığı olduğunuz bir insanla sohbet etmenin süresini belirlemesinde önemli bir etkendir. Konuşurken keyif almıyorsanız veya fikir ayrılığınız varsa o konuşma sıkıcı bir hal almaya başlayacaktır. Aynı siyasi görüşte olduğunuz bir insanla muhabbet etmekle karşı siyasi görüşteki bir insanla muhabbet etmek farklı tepkilere ve anlaşılmalara yol açılacağı gibi konuşmanın seyri keyif almayacağınız ve istenmeyen sonuçlara sebep olabilir. Bu durum da keyifli muhabbet etmenin anlam ve bütünlüğü ortadan kalkmış olur. Yani kısacası biriyle sohbet ettiğiniz de keyif almak istiyorsanız ve hemen bitmesini istemiyorsanız fikirlerinize uyan kişileri tercih etmeniz en doğru karar olacaktır.

Süreklilik

            Bazı insanlar genel olarak muhabbet ederken süreklilik ararlar. Çünkü muhabbetin ortasında bölünmeler hem konuşulan konudan kopmaya hem de keyif alamamaktan başlanılır. Muhabbete limon sıkmak deyimi tam yerinde kullanılacak bir deyimdir. İki kişi muhabbet ederken üçüncü kişilerin araya girmesi muhabbetin seyrini değiştireceği gibi keyfin kaçmasına sebep olur. Bu önem arz eden ve dikkat edilmesi gereken bir durumdur.

            Burada göstereceğimiz hareketlerin karşımızda ki kişinin bize karşı olan düşüncelerini etkileyeceği ve nasıl bir tutum sergileyeceği konusunda durum mevcut olacaktır. O yüzden dikkatli ve temkinli davranmak önceliğimiz olmalıdır. Bu demek değildir ki karşınızdakine göre hareket etmemiz gerek bir durumdur. Büyüklerimizin de dediği gibi kişi konuşmasından bellidir.

Yazar : uzmanpanel
05 Ağu Çar 03:38
534 Görüntüleme


Gönder

Popüler Yorumlar