Sosyal Medya

476Kişi Şuanda Sohbet Ediyor

Hemen Sohbete Başlayın

Sohbet Ederken Yapılan Mimikler Nelerdir

            Sohbet etmek, günlük hayatın olmazsa olmazıdır. İnsanlarla iletişim kurmak, bilgi alışverişinde bulunmak, haberleri anlatmak ve değerlendirmeleri yapmak için konuşma eylemi kullanılır. Başlı başına konuşmak ise her zaman eksik kalan bir eylemdir. Bu nedenle sohbet daha iyi düzeye getirilmeli ve karşılıklı olarak güzel geçmelidir. Anlatılmak istenen asıl düşünceyi anlatmak için kelimelerin doğru telaffuzu, diksiyon kuralları, farklı kelimeler kullanmak oldukça önemlidir. Bununla birlikte beden hareketleri, jest ve mimikler konuşmayı tamamlayan ve mutlaka kullanılması gereken hareketlerdir. Sohbetin ortasında karşınızdaki kişinin ilgisini kaybetmemek ve akıcı bir konuşma gerçekleştirmek için beden dilinizi de harekete geçirmelisiniz. Ayrıca verilen bilgi ve haberlere karşı mimikler kullanılır ve insanda oluşturduğu etkinin eksiksiz gösterilmesi hedeflenir. 

Vücut Dilini Kullanmak

            Öncelikle baş hareketleri sohbette son derece önemlidir. Bazen sorulan sorulara evet veya hayır demek için sadece baş hareketlerinden yararlanılmaktadır. Sohbete başlarken kafanın öne eğilmesi öz güven eksikliğinin belirtisidir. Çekingen ve utangaç bir tutum sergilememek için kafa vücutla aynı oranda dik durmalıdır. Aynı zamanda konuşma esnasında kulağı tutmak ve oynamak kararsızlığın göstergesidir. Onaylama ve evet anlamında kullanılan kafa sallama işareti, sohbet esnasında konuşmaların dinlenildiği ve pozitif olduğu anlamına gelmektedir. Ama kafa sallama hareketi sürekli olarak devam ediyorsa karşıdaki kişinin ilgi kaybettiği ve konuşmayı tam olarak dinlemediği anlamındadır.
Aynı zamanda bir fikir sunulduğunda kişi veya kişiler burnuna dokunuyorsa ortaya konulan fikir hakkında şüphelerin olabileceğini belirtmektedir. Mimik ve vücut hareketlerine göre kolların açık olması kişinin rahatlığına ve konuşmada çekingen olmadığına işarettir. Konuşma esnasında parmak sallamak ise kişilerin ciddi anlamda kızdığını ve konuyu onaylamadığını göstermektedir. Ellerin birleştirilmesi konu hakkında kararsız olduğunu ve değerlendirme yaptığını anlatmak içindir. Özellikle karar aşamasındaysa konu ile ilgili olduğunu da gösterir. Konuşma ayakta gerçekleşiyorsa ve kişinin omuzları gerideyse kendine güvendiği ve cesaretli olduğu izlenimi verilmektedir. Bir sohbetin akıcı bir şekilde ilerleyebilmesi için iki tarafında jest ve mimik kullanması ve beden hareketlerini doğru yorumlaması gerekir. 

Jest ve Mimikler 

            Mimikler tamamen yüz bölgesini kapsamaktadır. Özellikle komik veya ilgi çeken konularda yüzde büyük bir gülümseme oluşur. Gülümseme sadece dudaklar tarafından yapılan bir eylem olsa da, mutlu olan kişinin gözleri de çekik bir hale gelir. Sohbet esnasında gözlerin aşağı bakması korku veya endişe anlamına gelmektedir. Kişinin direk gözlerine bakmak ise kendinden emin olan bir yapının göstergesidir. Bu da 'çekineceğim bir şey yok' anlamıyla kullanılır. Özellikle zıtlaşmalar da çok fazla kullanılır. Duyulan bir haber karşısında ağzın ve gözlerin istemsizce açılması ise habere duyulan şaşkınlığı ifade etmektedir. Giderek hararetlenen bir tartışmada ise kaşlar çatılır ve ses tonu yükseltilir. Bu durum kişinin kızdığını ve ses tonunu yükseltme yöntemiyle karşısındaki kişiyi bastırma girişiminde olduğunun göstergesidir. Sohbet sırasında kişisel olarak mimiklere dikkat edildiği zaman daha aktif ve ilgi çekici konuşmalar yapılmaktadır.

Yazar : uzmanpanel
05 Ağu Çar 03:45
1853 Görüntüleme


  1. 05/08/2020 12:52
    Sevtap

    Sohbet esnasında yaptığım hataları sizin sayenizde düzeltim çok teşekkür ederim

    Cevapla
Gönder

Popüler Yorumlar