Sosyal Medya

63Kişi Şuanda Sohbet Ediyor

Hemen Sohbete Başlayın

İnsanların Sağlığını İyi Yapan Şeyler

Sağlığın Hayatımızdaki Yeri Nedir ?

            İnsanı ayakta tutan sağlıklı oluşudur. Eğer ki vücudumuz bazı bakteri, mikroplara karşı direnip sağlıklı bir direniş sağlamasa ölümcül hastalıklara yol açabilir hatta öldürebilirdi bu yüzden sağlığımızın kıymetini bilelim.
 
Sağlığa Faydalı Şeyler Nelerdir ?

            Uzun uzun anlatılabilecek bir konu olmakla birlikte konu sağlık olunca daha dikkatli ve gerçek bilgi verilmeli çünkü konu insan hayatı. Sağlıklı bir birey olmak aslında basit olduğu kadar zor bir şeydir. Bunun nedenleri arasında en başta insan kararlılığı gelir. Çocuk yaşta hemen hemen herkes fastfood ağırlıklı hazır gıdalar, şekerli gıdalar tüketir. Bunun nedeni ise çocuk yaştakilere şekerli hazır gıdalar daha cazip ve damak tadına uygun olmasından kaynaklanıyor. Bu olgu yaş ilerledikçe veya sağlığımızla ilgili olumsuz bir boyuta geldiğinde sona erdirilir veya sınırlandırılır.

            Beslenirken her zaman aşırılıktan uzak durmak en iyisidir aşırılık sağlığımıza fayda sağlamaz aksine zararlıdır. Faydalı diye internet vb. yerlerden aldığımız besinler, çaylar bazen sağlığımız için bir tehdit oluşturabilir. Ve yap denileni yapmak yerine araştırılıp öğrenilip yapılması daha iyidir. Ve çevremizde bak bu sağlığa çok iyi geliyor sende dene faydası olur denildiğinde hemen kabul demeyip önceden araştırılması daha doğru olur. İnsan sağlığına faydalı olabilecek birçok olgu vardır.
            
            Örnek verecek olursak eğer: spor yapmak, sebze-meyve tüketmek, zararlı yiyeceklerden uzak durup düzenli beslenme alışkanlığı kazanmak. Spor yapmak aslında en önemli sağlık faktörlerindendir. İnsanı diri, fit ayakta tutan yapı taşlarındandır. Yaptığımız sporu üstün körü değil de bilinçli bir şekilde yapmak hem daha faydalı hem de daha hızlı etki görmesini sağlar. Bunların yanı sıra sağlığımızı etkileyen diğer faktörlerden bir tanesi psikolojik olaylardır. Günümüz dünyasının yoğunluğu ve artan çevre kirlenmesi sebebi ile sağlığımız bozuntuya uğruyor.

            Psikolojik olarak düşündüğümüzde insana olumlu pozitif yaklaştığınız zaman kendi mutluluk ve iyi enerji sergiler buda onu daha sağlam tutar. Öte yandan şiddet gören, küçümsenen, hakaret gören bir insana bakarsak bu insan kendi içinde ağır depresyon, üzüntü ve çöküş yaşayabilir buda onun sağlığını çok başka yerlere götürebilir. İnsan her zaman sadece kendini düşünmek yerine başkalarını da düşünmeli ki sağlıklı çevre edinebilsin. Karşılıklı ilişkilerde gösterilen davranışlar büyük oranda sizi etkiler.

            Ağır bir sözle kalp krizi de geçirebilirsiniz veya korkutulmayla çeşitli sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalabilirsiniz. (dil yutma) Günümüz dünyasında gelişen teknoloji ile sağlık sorunları azaldı aşılar veya gelişmeler sayesinde yaşam ömrü uzadı fakat insanların bencilliği kendini düşünmesi yüzünden bir yandan da çöküş devam ediyor. Bunun nedeni imkansızlıklar gücü yerinde olan büyük hastalığa bile sahip olsa tedavi olma şansı varken durumu olmayan insan pek bir şansı kalmıyor. Sağlığınıza katabileceğiniz en büyük fayda yardımlaşma olsun.

Yazar : uzmanpanel
05 Ağu Çar 03:33
335 Görüntüleme

Etiketler: insan , saglık ,


Gönder

Popüler Yorumlar