Sosyal Medya

318Kişi Şuanda Sohbet Ediyor

Hemen Sohbete Başlayın

Dini Sohbetlerin Müminlerde Neyi Uyandırır

            İnsanların inançlarını, neye inanıp neye inanmamaları gerektiğini sorgulayan en temel kavramdır. Din insan var olduğu sürece var olmuştur, olmaya da devam etmektedir. Toplumların yapısını ve yaşayışlarını şekillendirmede önemli roller üstlenmektedir. Kişi neden yaratıldığını, bu hayatta neden var olduğunu, yaşam amacının ne olduğunu din vasıtasıyla öğrenmektedir. Din yaşamın bütününü kapsar. Kişinin konuşma tarzından tutun da nasıl giyinmesi, kimlerle dost ya da düşman olması gerektiği, nelere önem verip vermemesi gerektiği gibi birçok soruya yanıtlar vermektedir.

            Bu sorulara verilen yanıtlar kişinin hangi dini seçtiğine bağlı olarak da değişebilmektedir. Hristiyan inancında önemli olan bazı kavramlar, İslamiyet’te daha farklı bir zeminde değerlendirilebilmektedir ya da Yahudiliğin temelini oluşturan bazı düşünceler İslamiyet’te farklı bir zeminde ele alınabilmektedir. Dolayısıyla bu da toplumlar arası din temelli bazı farklılıkların, yasaların oluşmasında toplum hayatında belirleyici rol oynamaktadır.

Mümin Olmak

              İslamiyet’te dini kurallar çerçevesinde yaşayan, hayatında dini temel noktaya koymuş, yaptığı işlerin temelinde sadece Allah'ın rızasını düşünen kullara mümin denilmektedir. Mümin hayatını dinine göre ayarlar. İşlerinin yegâne belirleyicisi dindir. Her an Allah'a hesap verme bilinci içerisinde olur. Gördüğü, baktığı, duyduğu her şey tefekkür sebebidir. Her bir azasının Allah tarafından verilmiş bir nimet olduğu bilincini taşır. Allah'ın ona verdiği her bir nimete ayrı ayrı şükreder. Şükretmek; teşekkür etmektir. Bu bilinci kavramıştır mümin kul. Bir musibetle karşılaştığında sabreder. Sabreder. Her zorluktan sonra kolaylık olduğunu bilir. Sabır aynı zamanda tevekkülü getirir.

             Mümin bu kavramları kafasında sağlam yerlere koymuş insan demektir. Bu kavramlar kişiyi Allah'a daha da yaklaştırır. Daha iyi bir kul yapar. Müslümanlar da bu kavramları bilirler ama mümin olmak; bilmenin yanı sıra davranışlarına da yansıtmayı gerektirir. Kulluk mimin olmakla tamamlanır. Kur'an da özellikle çoğu yerde müminlerin özelliklerinden bahsedilmektedir. Özellikle mümin olarak tanımlanarak bahsedilmektedir. Her Müslüman mümin olmayabilir.  Müslüman olmak için temel kavramlara inanıyor olmak yeterlidir. Ancak mümin olmak üstün bir çaba ve gayreti gerektirir. Allah kullarından sadece Müslüman olmalarını beklemez. İyi kul olmak mümin olmakla eş değer sayıldığından mümin olmalarını bekler.

Dini Sohbet

            İnsan fıtrat itibariye sürekli değişime ihtiyaç duyan bir varlıktır. Düşüncelerini, hayatı yorumlayışını sürekli sorgular. Bunu bilinçli de yapabilir bilinçsizce de yapabilir. Bu tamamen kişin anlam verme dünyasıyla ilgili bir kavramdır. Kişilerin hayatında da din farkında olsa da olmasa da önemli yerlere oturmaktadır. Din insanlarla gelişir. Daha genel bir açıdan bakılırsa şöyle de denilebilir. İletişim olmadan din olmaz. Din iletişimin olmadığı yerde gelişemez. Bu yüzden peygamberler gönderilmiştir. Sohbetlerde dinin gelişmesi için bu yüzden en önemli araçlardır. Mümin bir kul da kendisini Allah'a yaklaştıran her yolu dener. Kendi uyanma evresi çoğu zaman bir sohbet vesilesiyle olur. Eksiklerini sohbet vesilesiyle tamamlar. Müminler arasında birlik bilinci oluşturur. İletişimi kuvvetlendiren vesileye dönüşür.

Yazar : uzmanpanel
05 Ağu Çar 03:41
541 Görüntüleme

Etiketler: dinisohbet , dinichat ,


Gönder

Popüler Yorumlar