Sosyal Medya

74Kişi Şuanda Sohbet Ediyor

Hemen Sohbete Başlayın

Ayak Üstü Bir Sohbette Yapılması Gerekenler

              İş veya öğrencilik yaşamınızda, bazen bir koridorda bazen bir toplantı öncesinde karşı karşıya geldiğiniz ve yeni tanıdığınız insanlarla yapacağınız minik konuşmalar size çok şey katabilir. Bazen çok kısa ve önemsiz gelen bu sohbetlerin ilerleyen hayatınızda size oldukça yararı dokunabilir. Bu ani gelişen ve çoğunlukla yeni tanıdığınız insanlarla yapacağınız konuşmalar bazıları için gerici olabilir. Ancak bu konuda birkaç sözsüz kural size oldukça yardımcı olacaktır. 

  Ayaküstü Bir Sohbette Açılış Cümlesi

              Genellikle bu tarz sohbetlerde işin en çetrefilli kısmı başlangıç cümlesidir. Başlangıç cümlesi bulunduğunuz yere göre farklılık gösterebilir. Herhangi bir seminerde iseniz "Bu konu ile ilgili bu tarz söylemleri ilk defa duyuyorum oldukça hoşuma gitti." diyerek yorumunuzu belirterek giriş yapabilirsiniz. Kalabalık bir partide "Ne kadar güzel bir parti, bu şarkıyı çok sevdim, yemekler harika" gibi yorumlarda bulunabilirsiniz. Bazı zamanlarda soru sormak da iletişimi başlatmak için kolay bir yol olabilir. Tabi soracağınız sorular dikkatle seçilmiş olmalıdır ve karşınızdaki insanı üst üste soru sorup bunaltmamalısınız. Gelir durumu, sağlık, yaşanılan kötü olaylar gibi kavramlara değinmemelisiniz. Güncel olayları takip etmek de oldukça faydalı olur. Herkesin bildiği konulardan bir sohbet açabilirsiniz.

  Sohbet Sırasında Neler Konuşulmalı Neler Yapılmalı?

             Öncelikle ayak üstü bir sohbet sırasında konuşulacak konulara özen göstermelisiniz. Kendiniz veya başkası hakkında özel bir şeyi anlatmanıza veya karşınızdaki insana yersiz sorular sormaya gerek duymayınız. Ayaküstü bir sohbette soğuk esprilerden, insanların gelir durumlarından, başınızdan geçen kötü olaylardan bahsetmek hoş olmaz. Güncel olaylardan, sanattan, spordan, kitaplardan, filmlerden bahsedebilirsiniz. Ancak konuşma sırasında konuyu gereksiz bir şekilde uzatmayınız. Ayaküstü sohbetlerin beş on dakikayı geçmemesi gerekir. Karşınızdaki insan konuşurken onu dinlediğinizi söylediklerini önemsediğinizi belli etmelisiniz. Konuşma sırasında ses tonunuzu iyi ayarlayın gereksiz yükselişlerden kaçının. Konuşmayı bitirirken tanıştığımıza memnun oldum diyerek samimi bir gülümsemeyle veya kibarca yapmanız gereken şeyler olduğunu söyleyerek ayrılabilirsiniz. 

   Sohbet Sırasında Beden Dili

               Sohbet sırasında kollarınızı bağlı tutmayınız. Karşınızdaki insanı dinlediğinizi gösteren ama aşırı olmayan hareketlerde bulunabilirsiniz: katıldığınızı veya anladığınızı belirtmek için kafanızı sallamak, hoşunuza giden yerlerde gülümsemek...
   Konuşurken göz kontağı kurmaya çok özen gösterin. Bu karşınızdaki insana söylediklerini dikkatle dinlediğinizi anlatır. Açık bir duruşunuz olsun karşınızdaki insandan geri çekilmek yerine ilgilendiğinizi belli edecek şekilde öne doğru eğilin. Uygun zamanlarda gülümseyin bu iki taraf içinde oldukça rahatlatıcı olacak ve samimi bir ortam kurmanızı sağlayacaktır.

  Ayaküstü Sohbetlerin Faydası

              Ayaküstü sohbetler karşımızdaki insanı sadece tek bir vasıfla tanımanızı önler. Örneğin bir iş toplantısındaysanız müdür, asistandan ziyade bir insan olarak karşınızdakini tanırsınız. Aynı şekilde siz de kendinizi farklı özelliklerinizle tanıtmış olursunuz. Bu çevrenizdeki insanlarla daha farklı bağlar kurmanızı sağlar. İş hayatınızda bu minik konuşmalar sayesinde çevrenizi genişletebilir ve daha da başarılı olabilirsiniz. 

Yazar : uzmanpanel
05 Ağu Çar 03:42
418 Görüntüleme

Etiketler: seslisen , sohbet ,


Gönder

Popüler Yorumlar